sobota, 5 listopada 2011

Oglala. Krok po kroku.

Jak obiecałam, stworzyłam foto-warsztacik po pleceniu oglaly. Żeby lepiej było widać, użyłam różne rozmiary i kolory koralików. Liczę na wasze komentarze, bo jest to mój pierwszy warsztat i chciałabym wiedzieć, czy zrobiłam dobrze, czy wszystko można zrozumieć? 
RUSZAJMY!

Krok 1: Dla oglaly o długości 40 cm , robimy łańcuszek z koralików o długości ok. 70 cm. Ilość koralików musi być parzysta (koraliki 8/0 czyli 3,1 mm).Krok 2: Rząd pierwszy (koraliki 9/0, 2,7 mm). Nawlekamy 3 koraliki, przepuszczamy pierwszy koralik i przecągamy nić przez drugi koralik koralik naszego łancuszka. Tak robimy do końca - trzy przez jeden.
Krok 3: W drugim rzędzie robimy łuki z 5 koralików, pomiędzy wierzchołkami trójkącików poprzedniego rzędu (koraliki 10/0, 2,3 mm).

Krok 4: Nasza oglala już zaczyna falować. W rzędzie trzecim robimy łuki z 7 koralików (koraliki 11/0).


Kiedy dojdziemy do końca tego rzędu, oglala będzie wyglądać jak spirala.Krok 5: Pozostało nam ją tylko zebrać. Dla tego układamy naszą spiralę w kształcie sinusoidy i przeszywamy w taki sposób, jak widzimy na poniższych zdjęciach. Robiłam tak: nawlekłam 5 koralików, odliczyłam 15 koralików łańcuszka i przeciągnęłam nić przez 2 koraliki do góry łuku.


 Dalej znów nawlekłam 5 koralików, odliczam kolejne 15 koralików łańcuszka i przeciągam iglę przez 2 koraliki do dolu...


... tak powtarzamy do końca i uważami, żeby nasza sinusoida nie przekręciła się.


 Oglala już gotowa!!! Zostaje tylko przyczepić zapięcie...


Ten warsztat, oczywiście, jest podstawowy. Dalej - gdzie fantazja poleci - można kombinować z rozmiarem, kolorem, kształtem koralików; można dodać rzędy - na 9, 11 koralików; powiększyć lub zmniejszyć rozmiar łuków sinusoidy. Bardzo mi się podoba ozdabiać ostatni rząd pikotkami.
To wszystko. Powodzenia! 

PS Jeśli macie trudności z zebraniem oglaly, to, możliwe, moja rada wam pomoże:
Można zmienić kolejność wykonania. Na poniższych zdjęciach widać, jak można to zrobić. Górne zdjęcia to przednia strona oglali, a dolne zdjęcia to tylna strona.Po kroku 2 od razu zbieramy całą oglalę. A później dorabiamy pozostałe rzędy. Zwracajcie uwagę na to, żeby faliste łuki były na górze, tak jak na następnym zdjęciu:


A tak powinna wyglądać gotowa oglala:


Mam nadzieję, że z tą radą będzie wam prościej :)