wtorek, 6 marca 2012

Kilka porad do wykonania etui

Wykonanie skarpetki na telefon jest podobne do robenia sznurków koralikowych, t.j. najpierw nawlekamy koraliki na nić według schematu i w każdym rzędzie dodajemy tyle koralików ile potrzebujemy  - w moim przypadku 19 koralików rysunku + 31 koralików tła.
A dalej to tak:
1.Jeżeli będziemy robić etui tak samo, jak robimy zwykły sznur (tylko bardzo-bardzo gruby), to musimy wiedzieć, że nasz wzorek będzie trochę wyciągnęty, bo koraliki będą iść po spirali. Dla takich prac lepiej używać wzorków opracowanych specjalnie dla sznurów.
2.Jeżeli będziemy robić z przechodem z rzędu na rząd, jak przy zwykłym robieniu na szydełku , to możemy użyć dowolnego wzorka (na przykład wzorek do haftu krzyżykowego). Jak robić ten przechód pokazałam na poniższych zdjęciach:
a) Jesteśmy na końcu rzędu.
 b) Wbijamy szydełko pod lańcuszek pierwszego koralika i wyciągamy pętle. Zamykamy rząd w kółko, robiąc oczko ścisłe BEZ KORALIKA.

 c) Wyciągamy nową pętelkę żeby zacząć nowy rząd.
 d) Teraz (UWAGA!) robimy oczko ścisłe z koralikiem w to samo oczko łańcuszka, którym zamykaliśmy poprzedni rząd.                                        

e) Dalej do końca rzędu pracujemy tak, jak robimy sznur.
 Tak nasza skarpeta będzie wyglądała w środku (na zdjęciu widać, że mamy taki troche ukośny szew).
 Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe i moje rady pomogą w wiązaniu etui. Jeśli bedą pytania, ślijcie maile. :D